FIE (Feuerstein´s Instrumental Enrichment)

                      "Každému dítěti se má umožnit, aby bylo úspěšné." Doc. PhDr. Věra Pokorná, CSc.

    je speciální program pro systematickou výuku myšlení. Metoda FIE pomocí instrumentů (cvičných listů) obohacuje myšlení a poznávání, učí technice duševní práce. Metoda je vhodná pro celou populaci s obtížemi v rozvoji poznávacích funkcí (poruchy autistického spektra, SPU - dyslexie, dyskalkulie, dysgrafie...apod.). Je vhodná i pro nadané děti, pro dospělé a seniory.

   Metoda FIE pomocí instrumentů (cvičných sešitů) obohacuje myšlení a poznávání, učí techniku duševní práce.

   Mottem instrumentů je: " Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím" Celý program zohledňuje individualitu každého jedince, snaží se zabránit impulzivnímu, hyperaktivnímu rozhodování a postupům.

   Klient čerpá ze svých dosavadních zkušeností, které se učením prohlubují a rozšiřují. Tyto nabyté dovednosti jsou využívány při práci s pracovními listy. Po pochopení určité strategie nebo zákonitosti se tyto znalosti opět pomocí lektora „přemostí“ příklady do běžného života.

   Propojení naučených teorií s běžným, praktickým životem se v lekcích odehrává formou rozhovorů klienta s lektorem. Tak se rozvíjí schopnost mluvit, přesně formulovat a rozvíjí se slovní zásoba.

   Feuerstein ve svých pracovních listech pracuje také s chybou. Klient se učí s ní pracovat, předpokládat ji a následně ji odstranit. Chyby musíme odstraňovat i ve svém každodenním životě.

   Právě díky neustálému propojování naučeného s každodenním životem, s důrazem na význam věcí, jevů a skutečností je metoda FIE nejefektivnější metodou, která se v současnosti používá.

   Feuerstein navrhuje jako nejoptimálnější 3–5 hodin týdně po dobu dvou let. Ze své zkušenosti vím, že 2 lekce týdně jsou skvělým startem pro viditelné zlepšení. Je možné pracovat s jednotlivci nebo s malými skupinami. Skupina nabízí sdílení různých postupů na řešení úkolu, individuální lekce zase umožňují absolutní přizpůsobení se možnostem a tempu klienta.


 

   Tato metoda vznikla v sedmdesátých letech minulého století. Byla přeložena do 18 jazyků a dnes touto metodou pracují v sedmdesáti zemích všech kontinentů. V Evropě bylo založeno 30 výcvikových center. Jedním z nich je centrum COGITO - centrum kognitivní edukace se sídlem v Praze, viz. www.centrum-cogito.cz  


 

Co metoda FIE učí?

  • vytvořit a promyslet účinnou strategii řešení daného úkolu (problému)
  • poučit se z vlastních chyb a výhodnosti kontroly vlastní práce
  • myslet v souvislostech 
  • aplikovat naučené poznatky v různých životních situacích
  • Učí děti učit se!
  • rozšiřovat slovní zásobu 
  • umět vyjádřit každý myšlenkový proces, každou strategii, kterou dítě použije
  • podporovat vnitřní motivaci a odpovědnost k vlastnímu procesu učení
  • respektuje osobnostní tempo každého
  • pracuje formou tvz. zprostředkovaného vyučování